Doporučujeme

Kosmetika SB

sb-banner-160x600px-1437112667.jpg 

Alík a Facebook

Představujeme národní plemena I. - Český horský pes

Hodnocení uživatelů:  / 4
NejhoršíNejlepší 

Česká národní plemena psů - Český horský pesČeský horský pes je nejmladší české plemeno, dosud neuznané mezinárodní kynologickou organizací FCI. Jako národní plemeno byl zaregistrován v roce 1984. První štěňata českého horského psa se narodila 12.8.1977 po záměrném nakrytí feny slovenského čuvače tažným černobílým psem, dovezeným z Athabasky. Cílem bylo získat všestranného, dobře ovladatelného a nenáročného psa, přátelského k lidem, vhodného především do horských oblastí. U zrodu plemene stál p. Petr Hanzlík.

Následným šlechtěním se upevňovaly další přednosti nového plemene – vytrvalost, síla a rychlost. Ty se nejvíce uplatnily při využití českých horských psů v saňovém sportu, o jehož rozšíření v tehdejším Československu se zasloužil také Klub českého horského psa.

Pro své vlastnosti si český horský pes získával stále větší oblibu nejen v saňovém sportu, ale své uplatnění našel jako pes pastevecký, záchranářský i v dalších oblastech kynologie. V současné době si noví majitelé často pořizují českého horského psa jako výborného rodinného společníka a spolehlivého hlídače.

Český horský pes patří mezi velká plemena s kohoutkovou výškou 56-70 cm a váhou od 26 do 40 kg. Zbarvení je vždy strakaté – na bílém podkladu jsou barevné plotny, hlava je zbarvená celá nebo může mít bílou lysinu. Srst je dlouhá, hustá, v zimě s bohatou podsadou, s minimálními nároky na údržbu. Díky bohatému osrstění celého těla je český horský pes předurčen k celoročnímu pobytu venku, do bytu jej nelze doporučit.
Český horský pesČeský horský pesČeský horský pes

Povaha českých horských psů je přátelská a sebevědomá. Jsou dobře ovladatelní, schopní všestranného výcviku, přitom temperamentní a vytrvalí. Díky těmto vlastnostem jsou ideálním plemenem pro sportovně založené majitele.

Chov a další šlechtění plemene zastřešuje Klub českého horského psa. Kromě chovatelské činnosti klub pořádá pravidelně výstavy a organizuje různé závody. Pro své členy vydává klubový zpravodaj Spřežení.

Klub českého horského psa
Chodovická 507/14
193 00 Praha 20

Internetové stránky:
www.ceskyhorskypes.cz

 

zdroj: www.cmku.cz

Psí čuchometr

Bylinkový e-shop

160x600-001-1435832717.jpg

Pohlednice psů a zvířat z celého světa.