Doporučujeme

Kosmetika SB

sb-banner-160x600px-1437112667.jpg 

Alík a Facebook

Představujeme národní plemena II. - Český strakatý pes

Hodnocení uživatelů:  / 2
NejhoršíNejlepší 

Česká národní plemena psů - Český strakatý pesPlemeno bylo vyšlechtěno v 50. letech 20. století panem Františkem Horákem pro laboratorní účely. Cílem šlechtění byl jednotný ráz psa s důrazem na klidnou, mírnou povahu, vysokou plodnost, nenáročného na péči, s vhodnou tělesnou stavbou, velikostí a osrstěním. Zakladateli plemene se stala fena podobná německému ovčákovi a pes podobný hladkosrstému foxteriérovi.

První vrh se narodil 4.4.1954. K jejich potomkům byl ve třetí generaci přikřížen německý krátkosrstý ohař. V roce 1960 bylo plemeno pod názvem Horákův laboratorní pes oficiálně zaregistrováno. V 80. letech 20. století přestalo být využíváno pro výzkum a pod názvem český strakatý pes byla zbylá zvířata předána chovatelské veřejnosti.

Český strakatý pes je středně velké plemeno s kohoutkovu výškou pohybující se v rozmezí od 40 do 55 cm o hmotnosti kolem 15 kg. Charakteristiku povahy lze, stejně jako u jiných psů, odvodit z původního využití plemene. Jako laboratorní psi nesměli strakáči projevovat agresivitu vůči lidem a museli se dobře snášet ve smečce. Strakáč se snadno podřizuje a obvykle sám nevyvolává konflikty s lidmi nebo jinými psy. Je-li na to od mládí zvyklý, skamarádí se ochotně i s jinými domácími zvířaty.

PoČeská národní plemena psů - Český strakatý pesvahově je velice tvárný, jeho výchova není náročná. Dobře se začlení do veliké rodiny, ale přilne i k osamělému člověku. Je téměř neunavitelný a značně temperamentní, ale nemáte-li na něj zrovna čas, změní se v lenocha a spáče. Proto ocení výcvik např. agility či canicrossu, měl by zvládnout bez obtíží výcvik základní poslušnosti. Díky své přátelské povaze je využíván i v canisterapii.

Strakáč je vždy tříbarevný, a to buď černo-žluto-bílý nebo hnědo-žluto-bílý. Bílé plochy musí být tečkovány v oblasti žluté barvy žlutě, v oblasti černé/hnědé barvy černě/hnědě. Velikost nebo hustota teček není rozhodující, ale tečkované plochy by neměly vytvářet dojem melírovaného zbarvení. Srst může být krátká, ale i dlouhá.

Český strakatý pes není mezinárodně uznané plemeno, patří pouze mezi tzv. plemena národní. Jeho chov zastřešuje Klub chovatelů málopočetných plemen psů (KCHMPP), který zastřešuje chov více než 40 plemen psů. Tento klub pořádá pravidelné výstavy a bonitace, členské schůze a odborné přednášky a rovněž vydává klubový zpravodaj.

 

Internetové stránky:
www.kchmpp.cz

 

zdroj: www.cmku.cz

Psí čuchometr

Bylinkový e-shop

160x600-001-1435832717.jpg

Pohlednice psů a zvířat z celého světa.