Doporučujeme

Kosmetika SB

sb-banner-160x600px-1437112667.jpg 

Alík a Facebook

Afgánský chrt / Afghan Hound

První Afghánští chrti dorazili do Británie krátce po roce 1900 a jeden, jménem Zardin, vyhrál v roce 1907 velkolepým stylem londýnskou Crystal Palace show. Toto plemeno je též známo jako Tazi, díky podobě s ruským plemenem toho jména. Jeden z typických chrtů, Afghánský chrt – který, jak jeho jméno napovídá, pochází z hor v Afghánistánu – je lovec a bude lovit, kdykoliv dostane příležitost. V dnešní době je také úchvatným výstavním psem, který musí v sobě spojovat sílu a důstojnost s dlouhou a hedvábnou srstí a má orientální výraz.


FCI-Standard č. 228 /

AFGHÁNSKÝ CHRT / AFGAN HOUND

 

ZEMĚ PŮVODU: Afghánistán.

Překlad: Kateřina Samková

PATRONÁT: Velká Británie

DATUM PUBLIKACE OFICIÁLNĚ PLATNÉHO STANDARDU: 13.12.2010

VYUŽITÍ: Chrt.

KLASIFIKACE FCI: Skupina 10  Chrti.
Sekce  1 dlouhosrstí chrti a chrti s praporci.
Bez pracovní zkoušky.

KRÁTKÝ VÝTAH Z HISTORIE: První Afghánští chrti dorazili do Británie krátce po roce 1900 a jeden, jménem Zardin, vyhrál v roce 1907 velkolepým stylem londýnskou Crystal Palace show. Toto plemeno je též známo jako Tazi, díky podobě s ruským plemenem toho jména. Jeden z typických chrtů, Afghánský chrt – který, jak jeho jméno napovídá, pochází z hor v Afghánistánu – je lovec a bude lovit, kdykoliv dostane příležitost. V dnešní době je také úchvatným výstavním psem, který musí v sobě spojovat sílu a důstojnost s dlouhou a hedvábnou srstí a má orientální výraz.

CELKOVÝ VZHLED: Celkové vzezření psa působí dojmem síly a důstojnosti, kombinované s rychlostí a silou.  Hlava je nesena hrdě.

CHOVÁNÍ / TEMPERAMENT: Pro toto plemeno je typický východní, respektive orientální výraz.  Afgánský chrt se dívá na člověka a jakoby "skrze něho".  Důstojná a zdrženlivá, s určitou vášnivou nespoutaností.

HLAVA:

LEBEČNÍ PARTIE:
Mozkovna: Dlouhá, ne příliš úzká lebka, se zřetelně vystupujícím týlním hrbolem. Správných proporcí a s dlouhou »kšticí«.
Stop: Mírný.

OBLIČEJOVÁ PARTIE:
Nosní houba: Přednost má černý nos, u světle zbarvených psů se připouští játrový.
Tlama: Dlouhá morda s čelistmi, které prokazují schopnost pevně uchopit.
Čelisti / zuby:  Čelisti silné, s dokonalým, pravidelným a kompletním nůžkovým skusem, tj. horní řezáky těsně překrývají dolní řezáky a jsou posazeny v čelistech kolmo.  Klešťový skus se toleruje.
Oči: Přednost se dává tmavým očím, zlatý odstín však není na překážku.  Jsou téměř trojúhelníkového tvaru, uložené mírně šikmo směrem nahoru od vnitřních koutků k vnějším.
Uši: Nasazené nízko a hodně vzadu na hlavě, těsně přiléhající k hlavě.  Kryté dlouhou hedvábnou srstí.

KRK: Dlouhý, silný s hrdým držením hlavy.

TRUP:
Hřbet: Hřbet je rovný, přiměřeně dlouhý, s dobrým osvalením, s lehce spáditou zádí.
Bedra: Rovná, široká a spíše krátká.
Záď: Kyčelní kosti dosti zřetelně vystupují a jsou široce posazeny.
Hrudník: Přiměřené klenutí žeber a dobrá hloubka hrudníku.

OCAS: Nepříliš krátký.  Nízko nasazený, na konci jednou zatočen. V pohybu nesen výš. Řídce osrstěný.

KONČETINY:

HRUDNÍ KONČETINY:
Lopatky: Dlouhé a šikmé, dobře uložené vzadu, dobře osvalené a silné, aniž by byly příliš těžké.
Nadloktí: dlouhé a šikmo uložené.
Lokty:  Při pohledu ze strany jsou na svislici pod kohoutkem.  Těsně přimknuté k hrudnímu koši, nejsou vtočené dovnitř ani vytočené ven.
Předloktí: rovné a dobrých kostí
Nadprstí: Dlouhé a pružné.
Přední tlapa: silná a velká jak do délky, tak do šířky a pokrytá dlouhými hustými chlupy. Prsty klenuté. Polštářky zcela na zemi.

PÁNEVNÍ KONČETINY: Mocné.  Velká vzdálenost mezi kyčlí a hlezenními klouby a poměrně malá vzdálenost mezi hlezenními klouby a tlapkami.
Kolena: Dobře zaúhlená a formovaná.
Zadní tlapa: dlouhá ale ne tak široká jako přední, porostlá dlouhou hustou srstí, prsty klenuté. Polštářky zcela na zemi.

CHODY / POHYB: Plynulý a pružný v prvotřídním stylu.

OSRSTĚNÍ:

SRST: Na žebrech, na hrudních i pánevních končetinách a na slabinách dlouhá a velmi jemná srst. U dospělých psů od plecí směrem dozadu a podél hřbetu je srst krátká a uzavřená.  Od čelní partie dozadu dlouhá srst, se zřetelnou hedvábnou »kšticí«.  Na obličejové části je srst krátká.  Uši a končetiny jsou dobře osrstěny.  Záprstí smějí být holá.  Srst se musí přirozeně vyvíjet. Jakékoliv stopy stříhání nebo trimování by měly být penalizovány.

BARVA: Všechny barvy jsou přípustné.

VELIKOST: Ideální kohoutková výška:

psi 68 – 74 cm
feny 63 – 69 cm

VADY: Každá odchylka od výše jmenovaných bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti a k jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa.

DISKVALIFIKUJÍCÍ VADY
•    Agresivní nebo přespříliš plaší psi
•    Jakýkoliv pes jasně vykazující fyzické nebo povahové abnormality by měl být diskvalifikován.


Poznámka: Psi musí vykazovat dvě viditelně normálně vyvinutá varlata, sestouplá v šourku.

Psí čuchometr

Bylinkový e-shop

160x600-001-1435832717.jpg

Pohlednice psů a zvířat z celého světa.